Aktualności Slider Strefa edukacji

Pięć powodów, dla których Twoje dziecko powinno trenować judo

Pięć powodów, dla których Twoje dziecko powinno trenować judo
Judo rozwija wszystko

Rodzice często wahają się zanim pozwolą na rozpoczęcie treningów Judo przez dziecko, a rozterki te wynikają z tendencyjnych opinii o sztukach walki, sportach walki, a nawet konkretnie o judo. Ja jednak mając możliwość zetknięcia się Judo w dzieciństwie, pozostanę za tę decyzję wdzięczny na zawsze.

Judo dało mi tak wiele życiowych lekcji, że niewątpliwie bez nich nie byłbym tym samym człowiekiem. Zdając sobie sprawę z indywidualnych uwarunkowań, osobiście myślę o pięciu zasadniczych zaletach tej dyscypliny sportu dla dzieci.

Samoświadomość
Widok dziecka zafascynowanego tym czego się uczy, jest celem, do którego dążą chyba wszyscy rodzice. Judo niewątpliwe wzmacnia wszelkie działania edukacyjne, zarówno mentalnie, jak i fizycznie. Umiejętność synchronizacji działań ciała i umysłu sprawia, że dzieci lepiej poznają nie tylko siebie, ale także innych.

Elastyczność i równowaga
Wiemy, że dzieci są podatne na różnego typu zranienia. Maluchy instynktownie starają się znaleźć wyjście z wielu sytuacji grożących urazem. Jednak Judo zwykle nie grozi urazami. Co więcej, uczenie się technik i prawidłowych ruchów, powoduje, że dzieci trenujące Judo nieustannie skręcają się, obracają, zginają, a w rezultacie wzmacniają swoją elastyczność. Takie ćwiczenia również pomagają dzieciom utrzymać ró1)nowagę w momencie potknięcia się.

 

Koncentracja i skupienie
Biorąc udział w zajęciach Judo, adepci tego sportu muszą być nieustannie skoncentrowani na wykonywanych czynnościach, aby nie zagrozić sobie lub partnerowi. Choć obserwując zajęcia Judo może wydawać, że grupka dzieciaków uczy mocowania się i walki ze sobą, to jednak trening uczy dzieci zachowania równowagi, wyzwolenia mocy i podstaw biomechaniki, nawet jeśli maluchy w ogóle nie zdają sobie z tego sprawy.

Etyka współzawodnictwa
Zawody Judo różnią się od współzawodnictwa w innych sportach walki. Rytuał kłaniania się przeciwnikowi i sędziemu wyraża podziękowanie za gotowość rywala do walki i arbitra do jej oceny. Obowiązkowy ukłon i uścisk dłoni po zakończeniu walki podkreślają znaczenie uczciwej rywalizacji.

Samoobrona
Chociaż z niechęcią myślimy, że dziecko mogłoby znaleźć się w sytuacji zagrożenia przemocą, to jednak taka możliwość zawsze istnieje. Judo nie naucza walki z użyciem broni, ani nawet ciosów (uderzeń czy kopnięć), a jednak dzieci uczą się walki wręcz i kontrolowania przeciwnika wystarczająco długo, aby mieć szansę ucieczki bez szwanku. Pewność siebie, którą daje dziecku Judo, nie pozwala się terroryzować.

TEN BLOG NIE JEST JEDNAK TYLKO DLA DZIECI!

Łatwo zauważyć, że te pięć omówionych spraw ma znaczenie dla tych, którzy dopiero startują w życie. Są one jednak równie ważne dla ludzi, którzy weszli już w jesień swojego życia. Sprawność fizyczna, relacje społeczne, zręczność, zdrowie psychiczne, odwaga i mądrość, zwieńczają życie człowieka i warunkują wartość starszych ludzi w społeczeństwie.

Będąc jako dziecko zaznajamiany z tajniki Judo, miałem szczęście, że sekrety tego sportu ukazywali mi ludzie, którzy atrybuty tej dyscypliny sami wprowadzali w swoje życie. Zgodnie z powiedzeniem, że „nie liczy się to od czego zaczynamy, tylko to z czym kończymy. Dlatego też, najważniejszym powodem, dla którego Twoje dziecko powinno ćwiczyć Judo, jest fakt, że dzięki temu sportowi stanie najlepszym człowiekiem, jakim tylko może być.

Autor: Ivo

Czytaj więcej